BirdMania - Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont

BirdMania - Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont Családi kezelésben működő madárpark, ami vadmadarak mentésével foglalkozik
(1)

Családi madárpark, ami egzotikus madarakat mutat be, és vadmadarak mentésével foglalkozik.

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️Szivárvány Gólya neveldénk Sáska-csoportjának  "kék" pöttyös lakóját, a szentendrei kis gólya gyerekünket ...
06/06/2026

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
Szivárvány Gólya neveldénk Sáska-csoportjának "kék" pöttyös lakóját, a szentendrei kis gólya gyerekünket örökbe fogadta virtuálisan a Szentendrei Rendészeti Igazgatóság 🥰

Az alábbi linken olvasható a honlapjukon ezzel kapcsolatban megjelent, igen szép írás:
https://szentendreirendeszet.hu/egy-masodik-esely-tortenete-szeri-utja-a-szentendrei-golyafeszekbol/

Az, hogy a kis gólya él, erősen köszönhető annak, hogy a fészekbe immáron belelátunk, hogy a SZERI pénzt, energiát, fáradtságot nem kímélve bekamerázta Szentendre egy szem, ikonikus gólyafészkét...., így amikor látszott, hogy tényleg baj van, hogy nem lehet tovább várni, azonnal ki tudtuk menteni a vajban lévő fiókát, amiben a szentendrei székhelyű Pestmegyei Kutató-Mentők nyújtottak technikai segítséget a kosaras emelőjükkel 🥰

Őszintén? Ilyen az, amikor normális emberi, társadalmi keretek között, normális összefogással, együttműködéssel MŰKÖDNEK a dolgok. ...

(András)

A cikk sok helyen pontatlan. Viszont kiválóan rávilágít arra, hogy rendszer szintű problémák vannak. https://www.sonline...
06/06/2026

A cikk sok helyen pontatlan. Viszont kiválóan rávilágít arra, hogy rendszer szintű problémák vannak.
https://www.sonline.hu/helyi-kozelet/2026/06/golyafioka-mentese-nemzeti-park-vita

Kezdjük ott, hogy a Nemzeti Park NEM hatóság, hanem egy vagyonkezelő szervezet.
A hatóság a kormányhivatal.

Folytassuk ott, hogy a civilek által - kvázi polgári engedetlenség formájában - megvalósított mentést alapvetően az induktálta, váltotta ki, alapozta meg, hogy a területileg illetékes nemzeti park, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park a lakosság TÖBBSZÖRI MEGKERESÉSE ELLENÉRE, minden érdemi mérlegelés nélkül MEGTAGADTA a mentést, mentőközpontba szállítást, ami egyébként a FELADATA LENNE.
Így a civilek egy kényszerhelyzetben, a közvagyon részét képező, fokozottan védett madár ÉLETÉNEK védelmében cselekedtek.
És pontosan ezért, a dömösi utcai ingyencirkuszhoz a DINP által kihívott rendőrség a helyszínen már tájékoztatta a DINP embereit, hogy NEM TÖRTÉNT BŰNCSELEKMÉNY, mivel az életmentés felülírja a tiltást, így nem minősül természetkárosítás bűncselekményének, különös tekint***el arra, hogy a civilek nem bűnös szándékkal eltulajdonították a fokozottan védett madarat, hanem azt egy hivatalos mentőközpontba szállították, ott azt leadták törvényes keretek között.

(Megj: a Balaton felvidéki Nemzeti Park-nak a feladatát ellátni az érintett - egyébként halálra ítélt - fiókát kimenteniük nem volt kapacitása, de feljelentést tenni, stb arra igen. Szánalmas.)

Sose mondtam, írtam olyat, hogy a Duna Ipoly Nemzeti Park emberei már itt lettek volna a fióka beszállítása előtt.
Ellenben egyértelműen az a véleményem, és ezt - bár a cikkben is idézet emailemre máig nem jött válasz -, az ügy folyamodványaként most csütörtökön (26/6/4), a kormányhivatal, Nébih, DINP részvételével nálunk lezajlott helyszíni ellenőrzés során a DINP egyik, a pünkösdi akcióban is részt vett embere szóban elismerte, hogy valóban az volt a céljuk, azt az utasítást kapták, hogy beérkezés ELŐTT, a mentőközpontunk kapuja elött kapcsolják le, állítsák meg az "elkövetőket", avatkozzanak be még a fióka ÁTADÁSA ELŐTT.
Ami valljuk be, morálisan is, jogilag is erősen problémás.

A cikkben megjelent "logisztikai aggályok"-ra, amibe az érintett Nemzeti Parkok utólag próbálnak belekapaszkodni, mi szerint aggályos, hogy a fióka 150km-t volt szállítva, miközben 50km-re is lett volna Mentőközpont...
Nos
1/ Tessék a Nemzeti Parknak ellátni a feladatát, kimenteni a biztos halál elől a fokozottan védett madár egyedét (ismét hangsúlyozom, ami a közvagyon része), és akkor oda szállítják be, ahová ők gondolják.
2/ Pünkösd hétfő, munkaszüneti nap volt.
Rajtunk, civil üzemeltetésű, de PONTOSAN UGYANOLYAN JOGÁLLÁSÚ Mentőközponton kívül minden más, fizikailag közelebb lévő mentőhelyen CSAK ÜGYELET volt aznap, ami az azonnali átvétel, ellátás szempontjából erősen problémás.
3/ semmilyen jogszabály nem írja elő, hogy az ország területén lévő mentőhelyrek közül a lakosság hová vigye, hová viheti a mentett védett, fokozottan védett vadon élő állatot, madarat.....és igen helytelen módon a magyar állami természetvédelem - beleértve a nemzeti parkokat - nem valósít meg e téren a lakosság felé tájékoztatást, irányítást, hogy hol van elérhető mentőhely.
Akik a fiókát kimentették, ők rólunk tudtak, bennünk bíztak, egyebek között azért, mert a mi működésünk transzparens, később is követhető a fióka sorsa.
A fióka mai állapotát nézve igazuk is volt.
És ez az utóbbi az egyetlen, ami mérvadó >>> a fióka mai állapota.

A cikkben elhangzik a DINP közleménye részeként, hogy mi mint mentőközpont igazoltuk a fióka átvételét, de a beszállító nevét nem rögzítettük.
Ez valóban így történt. De tegyük hozzá, mert fontos: nekünk NINCS jogunk bárki személyi adatait elkérni, rögzíteni, tárolni, és főleg nincs jogunk azt harmadik személy részére átadni. Nem kezelhetünk személyi adatokat..

A cikkben a Nemzeti Park azt mondja, hogy az egyedek védelmével szemben a faj szintű védelemnek van egyedül értelme.
Tegyük ezt a mondatot át feltételes módba, és közelebb kerülünk a valósághoz... Annak LENNE értelme csak igazán... De pont mert a gyakorlatban ezen a téren kb semmi nem történik, a gólyákat érintő generál problémákban a nemzeti park kb semmit nem tesz, lásd áramütések megelőzése, élőhelyek, táplálék bázisok helyreállítása, stb, így az egyedmentés sajnos a faj megőrzésének kényszerű és szükséges eszköze. Ez a valóság.

A Balaton felvidéki Nemzeti Park azon állítása a cikkben, hogy "egyébként is, a mentett fiókák természetes túlélésre nem alkalmasak" egy nettó butaság, megalapozatlan, valótlan állítás.
Egyrészt a nemzeti park NEM MŰKÖDTET mentőhelyet, nem nevel, nevelt gólyát, így valós tapasztalata NULLA.
Másrészt a gólya fiókák "termesztés" mortalitása kb 92%.... Azaz 1000 fiókából 80 éri csak meg az ivarérett kort, a természetben kikelő, felnövő fiókából is minimális a túlélés. Ezen számok alapján száraz szakmai szemmel NEM tehető, mérhető valós különbség a mentőhelyről, vagy természetből kirepült fiókák közül. A valós méréshez egyszerűen túl kevés a mentések száma, tehát az ilyen kijelentés a nemzeti park részéről, csak hangulat keltés, a feladatuk el nem végzésébek a relativizálása.
Mint évtizedes gyakorlati tapasztalattal bíró madármentő, azt kell mondjam, a mentésből származó fiókák ugyanolyan teljesértékű madárként kerülnek vissza a természetbe, aztán ott pont ugyanúgy vagy boldogulnak, vagy nem.
A halálozás erős 30%-t adó áramütésektől, az újabb 20-30%-t adó mezőgazdasági mérgezéstől (mérgezett pocok), az orvvadászattól, stb a mentőközponti gondoskodás sem tudja megvédeni a kirepült fiókákat.

A természetes mortalitásnál feljebb a természetes szó azért van idézőjelben, mert ennek a 92%-nak bő a fele egyértelműen közvetlen és közvetett emberi hatás következménye.
Lásd ugyanabban a fészekben ugyanaz a nemzeti park pár nappal később mentést hajtott végre, mivel a gólya szülők műanyag bálahálót vittek a fészekbe, ami a fiókák pusztulását okozta volna nagy valószínűséggel.
OK.
De őszintén, mi a különbség az ember által eldobott műanyag bálaháló okozta fióka halálozás és az ember által okozott táplálék hiány miatti fióka halál között? Akár jogi, akár morális, erkölcsi szinten mi a különbség?

És könyörgöm, miért jobb a Nemzeti Park szerint egy ki nem mentett, éhen halt, biztosan HALOTT fióka, mint ugyanaz a fióka élve, megmentve, aki talán megéri a felnőtt kort?? Főleg, ha ez nekik se munkájukba, se pénzükbe nem kerül jelen esetben???
Miért fordítanak KÖZPÉNZBŐL arra erőforrást, hogy akadályozzák, ellehetetlenítsék a mentést? Milyen beteg rendszer ez?

Ja, és a végére.
Kedves cikkíró 😉
A közvélemény NEM megosztott ebben a témában, ebben a konkrét esetben.
Nagyon nem 😎
A közvélemény abszolút döntő hányada a mentést támogatta, támogatja, és elítéli a nemzeti park hozzáállását, eljárását. ;-)

(András)

04/06/2026

Íme egy keddi videó Szivárvány Gólya-nevelde felbővített Sáska csoportjáról, immáron a nevelő fészekből. 😎🥰🫣
12 ördög lakja....
2 aszódi, 2 domonyi, 4 kiskunhalasi, 1 szentendrei, 1 ságvári, 1 regölyi, 1 nagyatádi 😍



Látni benne minden ifjoncot, kivéve a két esztergomi picit, mert ők még ehhez túl kicsik, így külön vannak, műkotlós alatt.
Mivel úgyis kérdés lesz > a tátogós megvan, javul, de még hosszú út áll előttünk vele. A tesójával továbbra is minden rendben.

Hamarosan indul a külön webkamera az nevelő fészekről. ;-)

(András)

rajongók

Mizu Borziéknál?... kérdezik sokan Nos. Aki nincs képben > Borziék fészke a házunktól 30 méterre, a szemben sarkon van. ...
03/06/2026

Mizu Borziéknál?... kérdezik sokan

Nos. Aki nincs képben >
Borziék fészke a házunktól 30 méterre, a szemben sarkon van. Anno 2024 nyarának végén kezdett oda rőzsét hordani a Kóczos nevű hím gólya (aki gyűrűs, és a szentendrei Béla gólya 2021-es fiókája.... bár valószínűleg csak volt, múlt időben).

Először a házunk tetején próbálkozott - mert ugye nincs elég gólya a háznál - , de ez sem Maca - Szofi párosnál, sem nálunk nem aratott osztatlan sikert...., így én örömmel néztem, hogy a keményre építési projekt nem jön neki össze, és helyette a lenti képen látható oszlopot nézte ki...
Gyorsan épít***em is alá egy 150-re felbővített, univerzális fészektartóra készült fészket, amit - mivel úgyis áramszünet volt, és egyik kosaras ráért pár perce - feltett az EON a helyére.
Kóczos azonnal el is foglalta, és kelepeléssel kinyilvánította, hogy lám ő milyen ügyes, menő...micsoda fészket szerzett 3:-)

Megj: azért épített a nyár végén, és nem "játszó fészket", mert a párjával eredetileg Kőhídgyarmaton fészkelt egy légó szirénán, csak jött egy nagy nyári vihar..., fészek placcs a földre, fiókákkal együtt :'(
Ekkor a pár átköltözött hozzánk, mivel Kóczos többször járt már nálunk korábban, és így ismerte a helyet

Aztán 25-ben megjött előbb Kóczos, majd Kóczosné Hillda hatalmas késéssel....lett 4 fióka... amiből egy sem repült ki :'( Hárommal horgász damil végzett. Erről volt tavaly videó, aki gondolja, keresse vissza, ahogy ízes magyarsággal kifejtem benne, hogy mijére tekeredjen a damil, és mije száradjon le annak a horgásznak, aki vízparton cserél damilt, és sok sok méternyi damil gubancot csak úgy eldob a Duna partján. (Normális ember, normális horgász nem szemetel...., a többiek meg tilos)

Aztán idén Kóczos nem jött....A fészket idővel elfoglalta egy új, gyűrű nélküli hím. Akit Borzasnak, azaz Borzinak neveztünk el.

Aztán mikor megjött Hillda - ismét az "utolsó busszal", 4/22-én - akkor Borzi őrült, Hillda előbb egy oszloppal odébb szállt le ...Onnan háborgott, hogy a "régi lakásban új pasi van ...., jesszusom" .... Majd amikor Borzi átment a szomszéd oszlopra Hilldához, és kb köszönés helyett megugrotta 😇😎, akkor Hillda azt mondta, hogy "ja....., nem is rossz ez az új pasi" és egyből átköltözött hozzá a fészekbe.
Hát van ilyen, nnnna 😉🫣

Három tojásuk lett, abból hétfő reggel 10 körül 2 fióka volt kikelve. Igazából már vasárnap etetett, ahogy láttam. Majd csütörtökön megnézem megint.
Őszintén mondom, az se nagy baj, ha csak kettő lesz a fióka, azt legalább fel tudják nevelni biztonsággal - persze, csak újabb damil ne legyen.

Szóval itt tart sarki szerelmi-fészek története most ;-)

(András)

rajongók

Este vettem észre, hogy hoppáka, a követők száma túllépte a harmincezret 🥰Köszönjük, hogy figyeltek ránk, olvassátok, os...
02/06/2026

Este vettem észre, hogy hoppáka, a követők száma túllépte a harmincezret 🥰

Köszönjük, hogy figyeltek ránk, olvassátok, osztjátok a posztjainkat, követitek, támogatjátok a munkánkat.

Úgy gondolom, hogy bár nem a legnagyobb számú, de valós, és tényleg érdeklődő, odafigyelő a követőtáborunk, ezt igazolják az olyan elérési adatok is, mint az elmúlt hónap 1,9 milliós száma. 🥰 ...és ez a pozitív visszajelzés erőt ad 😎
Köszönöm ♥️
Magam, családom, minden önkéntes segítőnk nevében -akik nélkül nem boldogulnánk - köszönjük 😘

(András)

UI: a jópofa, egyedi képet a lányomnak köszönöm, félelmetes hol tart már az AI, a "szovjet tudomány" 😎🤣

01/06/2026

A mai nap sem múlt el beérkező gólya fióka nélkül, mától "Fülekék" erősíti nálunk a gólya ovi kiscsoportját 🥰



Ő egy "lomis" kisgólya, azaz szülők kidobták, mi pedig begyűjtöttük, mert csak "jó lesz még valamire" 😎
Például felneveljük szép, egészséges, hatalmas és gyönyörűséges gólyává, aztán augusztusban elrepülhet Afrika felé a többiekkel 🥰

A neve azért lett Fülekék, mert mikor szülő kidobta a fészekből, a bal fülénél megsért***e, vérzett egy kicsit. Így az állatorvosi rendelő, aki továbbította hozzánk a földön talált fiókát lekezelte a sebet Alamycin spray-vel.... ettől a bal füle környéke tartósan gyík-torok színű lett.😎
Szóval Fülekék 🥰

Dél körül érkezett, evett többször, kettőt köpetelt is, bár....itt kell megjegyeznem, hogy a találókra egyszer már a frászt hozta, mert kézbevétel után kiadott magából egy akkkkkkora adag köpetet, hogy el se akarták hinni, hogy az belőle jött ki. És még van benne, hiszen jön újabb és újabb adag.

A kicsi jól van, még 1-2 napot elkülönítve lesz, aztán irány a többiek közé 😉😎

-------

A Pócsmegyer, Ady Endre utcai fészekben cseperedő 4 fióka közül a negyedik, legkisebbel kapcsolatban kaptunk vásárnap este aggasztó bejelentést, és két drón fotót, amik erősen alátámasztották az azonnali kimentés jogosságát.
Így vasárnap este írtam emailt az EON-nak, és DINP-nek (mivel aktív hálózati oszlopon van a fészek), kértem a kimentésben való közreműködésüket, segítségüket, lehetőség szerint még hétfő délelőttre.

Az emailekre azóta sem jött se válasz, se semmi reakció, egyik fentebb említett részéről sem.

Miután telefonon érdeklődtem a DINP járőrszolgálati vezetőnél (email egyik címzettje), hogy lesz-e bármi, hányra menjek, stb azt az információt kaptam, hogy a területileg illetékes DINP őr intézi, beszéljek vele.
Hiába hívtam, írtam végül SMS-t, kérdezve hányra menjek a fiókáért, lesz-e EON kosaras, vagy szervezzek-e én.....

Aztán a fészek kamera élő adásban láttam, hogy EON + említett DINP őr a fészekből kiveszi a fiókát...., majd utóbb kaptam egy hívást az érintett őrtől, hogy fiókát kivették, és azt az utasítást kapta, vigye a fővárosi állat és növénykertbe.

Úgyhogy a fiókával kapcsolatban NE minket keressen senki, ne tőlünk érdeklődjenek a hogyléte, sorsa felől. :-/

Magam részéről örülök, hogy a fióka kimentésre került, a DINP nem erőltet***e a szokásos "természet rendje, hogy ott haljon meg" marhaságot, végre t***e a Nemzeti Park a dolgát, örülök, hogy a természetvédelmi őr, ha már fent volt a kosarassal, kiszedte az összes műanyag zsineget, stb veszélyes szemetet is. 👍

A többit nem kommentálom. Minek.

(András)

rajongók

31/05/2026

Tegnap, 2026/5/30 nem csak BL döntő volt, hanem fészekalj "felbővítés" is Dömösön 😎🤪🤣



Maca és Szofi ugye az idén 6 tojást hozott össze (jól megy nekik, nnna), amiből 6 fióka kelt ki.
Négy a szülők alatt, igen ügyesen és praktikusan alig 24 óra leforgása alatt, a maradék 2 tojást pedig inkubátorba tettük, hogy ne játszanak velük a már kikelt, igen ügybuzgó tesók BL döntőt.
Ki is kelt mind a kettő, előírás szerint 2 és 4 nap lemaradással, ..mentek is ki a szülők alá 🥰
A hatodik, legkisebb a Lenin (mert ugye V.I. Lenin 😎) vagy Lenina lett. Mára úgy fest, a Lenina lesz a helyes megfejtés 🙃

Úgyhogy hatan laktak a szülők alatt, míg a bő 30 napi ropogós aszály után jött végre a 3 nap nonstop eső....Ekkor úgy döntöttünk, hogy preventív alapon a 3 kisebb jön be, a 3 nagyobbat is pont elég kész takarni, melegen tartani a szülőknek. Úgyhogy 3 kint Anya esernyő alól nézték az esőt, 3 pedig ablakon át ;-)

Mikor visszatért a jó idő, a 3 bentiből Négyeske és Ötöske ment vissza a fészekbe, így 5 kint, 1 bent lett a meccs állása, de...meg távol a mérkőzés vége.
Hatoska, azaz Lenina maradt bent combosodni, és társaságot adni a vele egy méretű abonyi Bádogos Józsinak.... Illetve később csatlakozott hozzájuk az "ovi nagy csoportba" az Aszódi Mohó névre hallgató dömper jellegű fióka 😎 ...aki mindig elsőnek eszik, mindent befal, és szerintem panda medve méretű lesz a végén.
(Konkrétan dupla akkora, mint a két nappal kisebb tesója).

Aztán tegnap eljött a napja, hogy Hatoska, azaz Lenina visszaköltözzön a szülők alá, és persze - ha már gólya, legyen kövér alapon - vitte magával Bádogos Józsit is, hetedik fészeklakónak.
A fészek nagy, extra nagy, bőven elférnek, kaja van..., víz a fészekben (és Lenina + Józsi már megtanult edényből inni) is.... Úgyhogy ...😎👍

Bádogos Józsi kemény legény, az celeb "szent család" fészkébe beköltözve előbb bevédte a fészket a visszatérő Macustól, utóbb Szofitól is..., hála ég mindketten kellő türelemmel vették ezt 🥰

Hát ennyi.
Tegnap óta 7 fióka cseperedik Szofi és Macus fészkében.
Jubileumi, tízedik közös fészkük ez, illő is rekordot dönteni 🤣😎🫣😘

Fészek kamera linkje>>
https://www.youtube.com/live/moG5RtB1bx0?is=ybGOeswdwilzZFEU

Az "Szivárvány Gólya Oviban és Bölcsiben" további 13 aprólék cseperedik (khmmm, zabál és robbanás szerűen nő) 🥰
Azaz van gólya gyerekünk gazdagon...és még csak a szezon elején járunk 🫣

(András)

++++++++++++++++++
Fontos:

Mi a szívünket, lelkünket, időnket, energiánkat tesszük bele minden hozzánk kerülő állat megmentésébe.

Viszont a te, az Ön, azaz az emberek támogatása nélkül ez nem megy. Kérem, segítsd a munkánkat, küldetésünket.
Nincs túl kicsi adomány, minden csepp számít :-)

Erste bank, forint számla:
11600006–00000000–50682795
Márton Béláné nevén.

PayPal:
[email protected]
Avagy
https://www.paypal.me/MartonAndras

Patreon
https://www.patreon.com/birdmania

Előre is köszönjük a madarak, miegyebek, meg a Malaszok nevében. :-)

Márton András

rajongók

30/05/2026

"Szivárvány Gólya Ovi - Sáska csoport"

Ezt a videót csütörtök reggel készít***em, azóta kb 1,5-szer ekkorák. Annyira, hogy a videó edukációs részéhez statisztáló aprólék is azóta már egyben nyeli lassan akár a vaddisznót is 🥰

A videó, az egész "Sáska csoport" margójára, hiszen ők mind mentett fiókák, zömmel ráadásul kiment***ek. Van aki még tojás csomagolásban, van aki már mini dinó jelmezben érkezett,és van aki "lomis" ( kidobták, mi összeszedtük) írnék még ide pár sort, amit érdemes átgondolni. Főleg az állami szektorban - a szép, új, régen várt minisztériumban - kéne ezen stratégiai szinten elgondolkodni.
Vagy csinálunk valamit, lépünk ebben előre egy nagyot, vagy engedjük el, bízzuk a természetre..., de akkor mindent, ami természetvédelem engedjünk el, zárjuk is be az összes nemzeti parkot, előre a Szárnyas fejvadász című filmben felvázolt élet felé....

A videó hosszú, 4,5 perc. Általában az emberek Instagram-on, TikTok-on edződött része 1,5 percet is nehezen néz végig (LOL gondolom moziba se megy), ezt most kivételesen érdemes a végéig megnézni, mert van mondanivalója, nem csak cuki.

Amit pedig olvasás (ez is hosszú) után érdemes átgondolni:
----------------------
Sokszor elhangzik a mentést elutasító - főleg állami természetvédelmi oldalról- , hogy genetikailag is csorbulna az éhenhalás elől kimentett fiókákkal a faj.
Ez nem igaz, mégpedig azért nem, mert ezek azonos genetikai hátterű, azonos genetikai értékű, pusztán koruknál fogva kisebb fiókák.

A fehér gólya, mint faj eredetileg 3+2 fiókára van az evolúció által "kifejlesztve". Azért kotlik el normális esetben a harmadik tojás után, hogy ezek egyszerre keljen ki, azaz azonos méretűként egyformán nőjenek, majd repüljenek ki. A plusz 2db, kettő, négy nappal később tojt, így annyival később kikelő fióka pedig tartalék.
Hátha az első 3 tojásból megsérül 1-2-3 például egy fészekharcban, vagy egyéb okból pusztul el keléskor az első háromból. (Solt jó példa idén erre a mechanizmusra, eltekintve attól, hogy a támadó hím visszajött a később kelt fiókát is megölni).
A gólya - ember nélküli, és itt a káros hatásainkat értsd - három kirepülő fiókás átlaggal vidáman működne, stabil, lassan bővülő állománya lenne. Az is volt az ipari forradalom pontosabban az utóbb 100, inkább 50 év döbbenetes emberi káros hatása előtt.
A 2 tartalék, ha éppen nagyon gazdag év volt, fel tudott nőni, pótolta a rossz éveket, amikor a 3 se nőtt föl.
Működőképes rendszer volt, egész a XX. század közepéig, végéig.
Onnantól jött a 20kV, a mezőgazdasági vegyszerezés, a mezőgazdasági rágcsáló mérgezés, a maradék vizes élőhelyek lecsapolása, szántófölddé alakítása..., patakparti mezsgye fák (fészkelő hely) kivágása, aztán az ipari szintű orvvadászat modern fegyverekkel..... és a legfrissebb, leghatékonyabb gyilkos kártételünk, a túlszaporodott emberiség által termelt iszonyat kommunális szemét, benne a sok gumi,műanyag szemét, a mezőgazdasági műanyag szemét (előbb a bála zsineg, utóbb a bála háló).
Friss kutatások szerint a fiókák egy negyede pusztul el a fészekben műanyag szemét miatt. A kirepült fiókák negyede, harmada pedig köztudottan áramütés áldozata lesz. A maradék fiókák jelentős hányada is alulfejlett az állandó aszály mellett, és....és a szeméttelepről (lassan egyetlen táplálék forrás) való szülői etetés okán.
Azaz amíg ezeket nem szüntetjük meg (kb esélytelen) addig a "természetes" , azaz éhen halásos elhullástól megmenteni a "tartalék" fiókákat abszolút szükséges és pozitív beavatkozás. Igazából csak segítünk a tartaléknak betölteni az eredendő funkcióját.
;-)
(És ehhez bizony a kamerázás IS fontos eszköz)

(András)

Ha elolvastad idáig, akkor igen örülök. Ha egyetértesz és még is osztod, akkor pláne ;-)

LOL....Egy dolog immáron biztos....a Duna Ipoly Nemzeti Parkhoz a be(fel) jelentés a ságvári fióka dolgában egyértelműen...
29/05/2026

LOL....
Egy dolog immáron biztos....a Duna Ipoly Nemzeti Parkhoz a be(fel) jelentés a ságvári fióka dolgában egyértelműen NEM emailben történt, mert akkor kb most, pénteken érkeznének "akciózni" hétfő helyett....🤣

Bár aztán az is lehet a gond, hogy Poszeidon a tenger alján lakik, és az messze van 🤣🤣🤣

Szóval ugye voltak itten hétfőn (2026.05.25) izgalmas történések, amik erősen azt a gyanút vetették fel, hogy a DINP akció célja a kimentett gólya fióka nálunk - hivatalos mentőhelyen - való leadásának a megakadályozása lett volna
>>> https://www.facebook.com/share/p/1JpZ82aq7J/

Ezen akciót követően kérdéseket küldtem szerdán emailben, 2026.05.27.-én 13:05-kor a Duna Ipoly Nemzeti Park azon tájegységi igazgatójának, Novák Adriánnak, aki az akciót vezette
>>>> https://www.facebook.com/share/p/17GfYuf4qu/

Ez utóbbira ma (!!!) , 2026.05.29-én érkezett egy automatikus email, amiben mai kelettel (05.29) visszaigazolták a szerintük ma küldött emailemet....

Lassú rendszer..... Kellett két nap csúszás, már az érkeztetéshez is.

Szóval LOL....🤣🤣🤣🤣🤣

(András)

28/05/2026

Annyi a dolog, a munka, a történés és olyan kevés a 24 óra, hogy állandóan elmaradok a posztokkal, elnézést.
Igyekszem most gyorsan pótolni, amit egy posztba bele tudok préselni.

Érkezett az "akció dús" hétfői ságvári fióka óta - aki egyébként a sárga pöttyel a fején már igen fickósan, jól van - három újabb pici.

Előbb kedden késő este jött egy segítség kérés, hogy földön találtak fészek alatt egy kb a ságvárival azonos méretű fiókát Regölyben (ahol egyébként 18 fészek van... Woww)
Úgyhogy este 10-kor kocsiba ültem, találkoztam a bejelentő hölggyel Dunaföldvár közelében, Előszálláson, átvettem a magát oposszum szinten halottnak álcázó - azóta is ezt csinálja, eléggé traumatizálta, hogy kidobták a földre a fészekből - fiókát, majd hajnal kettőre már itthon is voltam. 😎
Itthon evett, örült egyénként minden falatnak, kelepelt, halottnak t***ette magát random sorrendben ....és rottyantott maga mögé - természetesen a nadrágomra - egy olyat...., hogy azt hittem az én eléggé harcedzett gyomrom is égnek vágja a talpát....., ilyen büdöset utoljára akkor éreztem, mikor az inkubátorban felrobbant a záptojas.

Azóta minden OK vele, szerintem láthatóan nőtt is, egy dolog aggaszt, hogy még nem köpetelt, pedig alulról tapintható gombóc van benne, aminek ki kéne jönni mielőbb. De talán majd holnapra :-)

A másik két apróság - akik szó szerint aprók - őket látni a videón.
Esztergomban rég óta nem volt aktív gólya fészek, immáron van. (Tavasszal kapnak majd szép, új, BirdMania típusú 150es fészket, és kamerát is, ha minden összejön).
A fészket két hete néztem meg drónnal utoljára, akkor 5 tojást láttam.
Szerdán arra jártam, elkanyarodtam egy hirtelen ötlettől vezérelve, hogy ha már a kocsiban van a drón, nézzünk rájuk.
Szerencsés ötletnek bizonyult, mert a drónnal azt láttam, hogy két fióka a fészek közepén, egy pici kirakva a fészek szélére....és egy tojás..., azaz nem jött ki a matek, meg a fészek szélére tett fióka az kb a kidobás előtti utolsó fázis.....
Gyorsan telefonáltam Hernádi Ádámnak, aki segített azonnalra kosarast szerezni (örök hála a kosarassal segíteni érkező fiatalembernek is).
Végül két pici fióka került megmentésre.
Többi infó a videón ;-)

Ja.
Borziéknál - a sarki fészek nálunk - három tojás lett, és kb ma/holnap kell kelniük. Majd rájuk nézünk holnap (órámra nézve ma).

Köszönjük mindenkinek, aki velünk van, támogat minket akár munkával, adománnyal, segítséggel, megosztással, vagy bármi egyéb módon 🥰

Mi megyünk tovább, csináljuk a dolgunkat.
😎😍😎

(András)

rajongók

Cím

Dömös

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni BirdMania - Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése BirdMania - Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont számára:

Megosztás